CİLT BAKIM SETLERİMİZDE %10 İNDİRİM VE 100TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA

Akne ve Sivilce Dosyası

Nedenleri, Geride Bıraktıkları ve Çareleri

Cildimizin en büyük düşmanlarından bir tanesi akne. Öyle ki ilk ergenlik döneminden başlayarak 30 yaşına kadar bile sorun çıkardığı oluyor. Hal böyle olunca akne ile mücadele etmek için önce onu iyice bir tanımak, sebeplerini bilmek ve çaresini bunlara göre aramak gerekiyor.

Meseleye biraz bilimsel yaklaşalım, nasıl oluyor da cildimiz sağlıklı olmaktan çıkıp sivilce, siyah nokta ya da komedon denen beyaz noktalarla dolabiliyor?

Cildimiz gözenekli bir yapıda. Bu gözeneklerin altında ise yağ bezeleri var. Yağ bezeleri ise sebum adı verilen bir sıvı salgılıyor. Aslında sebum seviyesi olması gerektiği kadar ise hiç bir sorun yok. Ancak pek çok sebepten dolayı sebum miktarı artış gösterebiliyor. Sebumun görevi cilt altındaki ölü deriyi yukarı çıkarmak ve atmak olduğu için fazla olması durumunda gözenekleri tıkıyor, ölü deri atılamıyor ve cilt yağlanıyor. İşte bütün bu süreçlerin sonunda istenmeyen cilt problemleri başlıyor.

Eğer gözenekler deri altında tıkanırsa beyaz nokta, deri üstünde tıkanırsa siyah nokta oluyor. Gözenek duvarı açılır, sebum topladığı ölü hücrelerle birlikte bir noktaya kadar ilerleyebilirse sivilce ortaya çıkıyor.

Gelelim sebumun artma sebeplerine. Pek de durduk yere olmuyor.

Ergenlikle birlikte başlayan hormon değişimleri, stres, menstüral dönem ve kimyasal içerikli kozmetikler başlıca nedenler arasında.

Şu konuda anlaşalım önce. Akne çok tehlikeli bir sorun mu? Hayır değil. Genel vücut sağlığınızı tehdit etmez belki ama hem olduğu dönemde cilt güzelliğini bozar, kötü bakteri kaynağıdır hem de önlem alınmazsa cildinizde lekeler bırakır. Akne sorunlarına karşı koca bir endüstri olmasının sebebi de aknenin uzun vadedeki istenmeyen sonuçları. Akne ile mücadale etmek kadar bıraktığı lekelere çare bulmak da bir sorun haline geliyor.

Artık çareleri konuşmaya başlayalım. Öncelikle her cilt farklıdır ancak akneyle savaşmak için artık biliyoruz ki sebumu dengelemek, gözenekleri tıkayan kimyasallardan uzak durmak, cildimizi olması gerektiği gibi temizlemek ve kötü bakterileri yok etmek gerekiyor.

Böyle sayınca yapılması gereken çok fazla şey var gibi gelmiş olabilir fakat size bu konuda çok yardımcı olacak mucizevi bir bitki var, lavanta… Antik çağlardan itibaren dünya üzerinde cilt için en çok kullanılan bitkidir lavanta ama şimdi oralara girmeyelim. Size lavantanın neden akne üzerinde çok etkili olduğunu anlatacağım sadece.

Lavantanın antibakteriyal olduğu biliniyor. Bu da demek oluyor ki akneye sebep olan bütün o kötü bakterileri yok etme kabiliyeti var. Bu bilgi için mikrobiyolojistlere teşekkür etmeden geçmeyelim.

Bakterileri yok edince işimiz bitmiyor yukarıda saydığım gibi. Neyseki lavantanın farklı formları ve LuxyBio’da bu formların en doğal hali var. Gözenekleri temizlemek ve ölü deriyi atmak için lavanta sabunu, o temizlediğimiz gözeneklerden sebum yine de yol bulup çıkamasın diye tonik olarak lavanta suyu ve son olarak cildimizi nemlendirmek için lavanta yağı kullanmamız gerekiyor.

Altını özenle çizmek istediğim iki nokta var.

  1. Yağlı cilt neme ihtiyacı olmayan cilt demek değildir. Hatta çok iyi nemlendirilmelidir.
  2. Cilt için kullanılacak yağlar çok dikkatle seçilmelidir. Eğer emilemeyen bir yağ ile nemlendirme sağlamaya çalışırsanız gözenekler daha da tıkanır ve sivilcelerin sonu gelmez.

Bu nedenlerden dolayı da lavantanın yağ hali iyi bir nemlendiricidir çünkü cilt yüzeyince tabaka olarak kalmaz, gözenekleri tıkamaz.

Aknenin son bir çaresi daha var o da etken maddesi izotretinoin olan bir ilaç ve muadilleri. Son çare diyorum çünkü bu ilaç sadece hekim kontrolünde, düzenli kan verilerek kullanılabilen ve aylarca düzenli alınması gereken bir ilaç. Yan etkileri nedeniyle oldukça dikkatli davranılması gerekiyor ve başarılı sonuç alınmasını %100 garanti edemiyor.

Zaten kabul etmemiz gereken bir şey var. Cilt bakımı dönemlik yapmamız gereken bir şey değil, ömürlük bir rutin olmalı. Cildimizi düzenli temizlemeli, düzenli nemlendirmeli, sağlıklı gıdalar ve yeterli su tüketimi ile desteklemeliyiz. Doğal ürünlere yönelmemiz bu nedenle bir tercih değil bir zorunluluk adeta. Her gün, sabah-akşam cildimize nüfus etmesini sağlayacağımız ürünlerin kimyasal dolu olmasını istemeyiz. Lavanta suyu, lavanta sabunu, lavanta yağı bu noktada önemli. Akne sorunu olsun olmasın, sebum miktarını her zaman dengede tutmak, gözeneklerimizi hep temizlemek, cildimizi nemlendirmek gerekiyor.

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email